Κυριακή 2 Οκτωβρίου 2016

Πιερικός Ρυακίων-Απόλλων Ράχης 3-1 HD 4η Β' ΕΠΣ Πιερίας "Τρεις... και βγαίνω" τα Ρυάκια με Λιοτήρη

Toυ Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Τρεις φορές ανέβηκε στη Ράχη… ο Πιερικός Ρυακίων, με οδηγό τον Λιοτήρη (χατ τρικ) και

ολική ανατροπή -στη νέα αποκλειστικότητα του Metrosport.gr- και αναρριχήθηκε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας, μετά και την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πιερίας.
Για μία ακόμη φορά η ομάδα της Ράχης, που παρατάχθηκε αυτή τη φορά με πολλές βασικές απουσίες, προηγήθηκε στο σκορ, με τον Ντούρο, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και στο 2ο ημίχρονο ήταν καταιγιστικοί, ανατρέποντας ολοκληρωτικά το σκηνικό, με στιγμές απόλυτης υπεροχής σε όλους τους χώρους του γηπέδου και σωρρεία χαμένων ευκαιριών για διεύρυνση του σκορ. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να έχουν στιγμές ανωτερότητας στο χώρο του κέντρου αλλά και αδυναμίας προσέγγισης με επιτυχία των δύο εστιών, μέχρι την επίτευξη του γκολ της Ράχης. Η ισοφάριση ήρθε γρήγορα για τους γηπεδούχους, πριν τη λήξη του ημιχρόνου και αυτό συνετέλεσε στην ανάκαμψη του δευτέρου ημιχρόνου και στη διεύρυνση του σκορ.

Man of the match: o σκόρερ των νικητών, Β. Λιοτήρης, πέτυχε και τα τρία γκολ της ομάδας του, σε μία ονειρική εμφάνιση, στο «παιχνίδι της ζωής του» και παρότι δεν ήταν το αυθεντικό αγγλικό χατ τρικ του ενός ημιχρόνου!, δικαιούται να περηφανεύεται και για τη συνολική του εμφάνιση, με άξιους συμπαραστάτες, στο δεύτερο ημίχρονο, πολλούς από τους συμπαίκτες του, που συνέβαλαν τα μέγιστα στην ανατροπή του σκορ και στη νίκη

Highlights: ο παρατηρητής του αγώνα, Μ. Κατιμερτζής, για τις πολυεπίπεδες γνώσεις του και τις εύστοχες επισημάνσεις και αναφορές στο παρελθόν, με ορίζοντα το μέλλον, σημαντικής δημοσιογραφικής αξίας, με μία από αυτές να αφορά στον Καστοριανό Λ. Σημαιοφορίδη και στη χαρισματική εκτέλεση των πλάγιων άουτ, χαρακτηριστικό που τον συνόδεψε και στη δική του ποδοσφαιρική καριέρα, οι χαμένες ευκαιρίες των παικτών του Ηλία Μποταΐτη, με το διττό ρόλο του παίκτη-προπονητή, μίας ομάδας που διαθέτει πολλούς ικανούς εκτελεστές στημένων φάσεων, οι φίλαθλοι των δύο ομάδων, σε μία αυγουστιάτικη ποδοσφαιρική μέρα, στις κερκίδες -μεταξύ των οποίων και εκπρόσωποι του «ασθενούς» θεωρητικά φύλου και παιδιά- ενός γηπέδου, (με λίγη φαντασία… στα χνάρια του Γεντί Κουλέ του ΟΦΗ, με τις ασπρόμαυρες εμφανίσεις των γηπεδούχων να παραπέμπουν και στην αντίστοιχη κρητική ομάδα), ο θελκτικός αγωνιστικός χώρος, η επίμαχη φάση στην οποία οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, οι στιγμές λεκτικής έντασης και αντιπαράθεσης μεταξύ των ποδοσφαιριστών, με αφορμή ένα μαρκάρισμα εκτός φάσης, που κατευνάστηκαν από το διαιτητή και έληξαν με fair play, oρισμένες περίτεχνες ενέργεις των μεσοεπιθετικών των Ρυακίων, οι εντυπωσιακές εμφανίσεις προπόνησης της ομάδας της Ράχης, το ψαλιδάκι του Κουκουμάπα από τα Ρυάκια, η δυσλειτουργία της αμυντικής, κατά βάση, γραμμής της Ράχης του δευτέρου ημιχρόνου

Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com
Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.