Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2015

Ξεφεύγουν Αιγινιακός & Καραϊσκάκης, ήττα της Πύδνας, ανεβαίνει η Νεοκαισάρεια, γκέλαρε ο Πιερικός

17Φωκικός1505109295
* Η Νίκη Βόλου έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Π.Ε. Super League * Η Νίκη Βόλου έχει -2 βαθμούς με απόφαση της Π.Ε. ΕΠΟ * Ο Πιερικός έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Football League

Αιγινιακός-Οπούντιος Μαρτίνου 4-0
Σίγουρα δεν προσφερόταν για νέο ξεκίνημα το παιχνίδι με τον πρωτοπόρο και φιλόδοξο Αιγινιακό, για τον Οπούντιο Μαρτίνου, ωστόσο το βαρύ 4-0 δεν ταιριάζει για το Λοκρικό σύνολο ούτε τη φετινή απογοητευτική χρονιά.
Χωρίς να είναι φανερά χειρότεροι από τους αντιπάλους τους δέχτηκαν δύο γρήγορα γκολ, παραδεχόμενοι ίσως τη φετινή τους κακή μοίρα, χωρίς να μπορέσουν να αντιδράσουν στην επανάληψη.
Χαρακτηριστικό είναι ότι οι γηπεδούχοι παρά την τεράστια βαθμολογική διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες «έτρωγαν σίδερα» από το πρώτο σφύριγμα, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να αποβληθεί ο Περικλής Αμαντίδης και ο βοηθός του από τον πάγκο από το διαιτητή Μαυρίδη από την Πέλλα. Ο Αιγινιακός ωστόσο κατάφερε και στο 17’ με τον Καρακατσάνη και στο 23’ με τον Νταβέσα που σκόραρε για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι να κάνει το 2-0 και να μετατρέψει σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα.
Στον αντίποδα το Μαρτίνο σε ένα από τα ελάχιστα παιχνίδια που δε δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες για 45 λεπτά, είχε όμως κατοχή και όρεξη αφήνοντας υποσχέσεις τουλάχιστον για μια αξιοπρεπή εμφάνιση στην επανάληψη.
Δυστυχώς το β’ 45λεπτο ήταν εξίσου αρνητικό για τη Φθιώτική ομάδα που δέχτηκε άλλα δύο γκολ από τον Αιγινιακό και μάλιστα με παίκτη παραπάνω καθώς στο 80’ αποβλήθηκε ο Κουτσοσπύρος των γηπεδούχων.
Στο 81’ όμως ο 1ος σκόρερ των γηπεδούχων και του πρωταθλήματος Δημήτρης Γκούρτσας, έγραψε το 3-0 και στο 91’ σφραγίστηκε ο θρίαμβος με γκολ του Γιατζιτζόγλου.
Δεν χωρά ιδιαίτερη κριτική για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Μόνο τα μηνύματα από τη διοίκηση αξίζει να αναφέρουμε που κάνουν σχέδια για σημαντικές προσθήκες στο ρόστερ αξιολογώντας ότι η δουλειά τόσων χρόνων μπορεί και δεν πρέπει να πάει χαμένη.
Οι αδυναμίες έχουν διαγνωσθεί και χρειάζονται διορθωτικές κινήσεις σε συνδυασμό με την αλλαγή ψυχολογίας που για κάποιους μπορεί να φαντάζει δικαιολογία, αλλά είναι το Α και το Ω σε αυτές τις κατηγορίες. Όχι μόνο για τη διαχείριση της δικής σου εμφάνισης, αλλά για τον τρόπο που θα επιτρέψεις να σε αντιμετωπίσει ο αντίπαλος.
Μπροστά υπάρχει το εντός έδρας ματς με τον Πιερικό όπου η νίκη είναι απλά δρόμος μιας κατεύθυνσης χωρίς δεύτερη ευκαιρία αν δε θέλουν να γράψουν έναν ολόκληρο γύρο χωρίς νίκη.
Αιγινιακός : Τόλιος, Αραμπατζής, Γιαζιτζόγλου, Ράντκο, Δήμου, Σαββίδης, Καρακατσάνης, Ζούκος, Γκούρτσας, Ντεβέσα, Κουτσοσπύρος
Οπούντιος Μαρτίνου : Καρανάσος, Κουτσούμπας, Κωτσαλάς Γ., Σπυριδάκης, Καταραχιάς, Δέδες, Καντού, Πέπας, Θαναηλάκης (67’ Πατσαρούχας), Κωτσαλάς Ν., Νικολόπουλος.
Πηγή: efthia

Νίκη Βόλου-Πύδνα Κίτρους 2-0
Η καλή Νίκη δεν έχει να φοβηθεί κανέναν αντίπαλο στον όμιλο της Γ” Εθνικής που συμμετέχει και το απέδειξε ακόμη μία φορά κόντρα στην φιλόδοξη Πύδνα Κίτρους.
Σ” ένα εξαιρετικό παιχνίδι οι κυανόλευκοι ήταν ανώτεροι σε όλο το 90λεπτο και δίκαια κατέκτησαν ακόμη ένα πολύτιμο τρίποντο που τους φέρνει ψηλότερα στο βαθμολογικό πίνακα και ένα ακόμη βήμα πιο κοντά στον στόχο. Τα νικητήρια γκολ πέτυχαν οι Κανελλόπουλος και Ελευθεριάδης στο 26′ και στο 84′ αντίστοιχα.
Νίκη Βόλου: Παπουρτζής, Αλεξανδρής (82′ Κοτίτσας), Χολέβας, Ναουμίδης, Πασκούλεφ, Ιβανίδης, Μπιτσάκος (60′ Κιπτίου), Ελευθεριάδης, Μέτσε (66′ Κόλα), Μπαλαράμπε, Κανελλόπουλος
Πύδνα Κίτρους: Ταταρίδης, Λαζαρίδης, Ραπτόπουλος (74′ Κόλα), Δημητρίου, Στούμπος, Πετρουζέλης, Καραγκούνης (80′ Σεχολάρι), Όττα (63′ Κυπαρίσσης), Δήμας, Τσιούνης, Μακράκης
Πηγή: goalpost

Πιερικός-Εθνικός Φιλιππιάδας 0-0
Δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης χθες το απόγευμα ο Πιερικός, που παραχώρησε λευκή ισοπαλία στην σκληροτράχηλη ομάδα του Εθνικού Φιλιππιάδας που δικαιολόγησε με το παραπάνω ότι διαθέτει την καλύτερη αμυντική λειτουργία στο 2ο όμιλο.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά, προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν αλλά μετά το 15λεπτο παίζοντας αμυντικά, κράτησαν το μηδέν στο πρώτο 45λεπτο, έχοντας όμως και την εύνοια της τύχης μιας και στο 40′ ο Πιερικός άγγιξε το γκολ όταν η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή στην κενή εστία ο Γεωργίου με τον Κωνσταντίνου «τράκαραν» και χάθηκε το σίγουρο γκολ.
Στην επανάληψη ο Πιερικός ανέβασε στροφές, πίεσε ασφυκτικά για το γκολ αλλά δεν τα κατάφερε περισσότερο λόγω άγχους αλλά και αστοχίας των παικτών του, που ενώ έφτασαν σε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για γκολ δεν μπόρεσαν να τελειώσουν τις φάσεις και μοιραία ήρθε η άδοξη ισοπαλία για την ομάδα της Κατερίνης.
Ο Πιερικός δεν είχε την φρεσκάδα των προηγούμενων αγώνων και ήταν εμφανής η κούραση από τα συνεχή παιχνίδια αλλά και από το γεγονός ότι η ομάδα στηρίζεται σε 12-13 παίκτες που έχει σαν αποτέλεσμα όταν λείπει κάποιος(έλειπε λόγω γρίπης ο Πέεφ) να μην υπάρχουν έμπειροι αντικαταστάτες που θα σηκώσουν το δύσκολο βάρος της κατηγορίας.
ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Καμπερίδης): Φιρινίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Κουρούπης, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Τροΐρης (82’ Δαδάκος), Γεωργίου, Κωνσταντίνου, Καράμπελας, Παπαδόπουλος, Τσιώλης (60’ Παπαδόπουλος Σ.)
ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ (Μαγκάκης): Μπαντής, Χριστογιάννης, Διαμαντόπουλος, Κόμνος, Μαλάτος, Λέντζος, Κολλιάκης(46’ Παπαβασιλείου), Παπαρούνας (76’ Γιαννούλης), Σιδέρης (89’ Νικολαΐδης), Γήττας, Λάππας
Πηγή: pieriasport.blogspot.gr

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου-Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 0-1
Στο 44΄ λεπτό ήταν γραφτό να κριθεί ο αγώνας ανάμεσα στον ΠΑΣ Αχέρων και τον Αχιλλέα Νεοκαισάρειας 0-1.