Τετάρτη 25 Νοεμβρίου 2015

Μια ανάσα πλέον από την κορυφή ο Αιγινιακός... Ακολουθεί η Πύδνα που πήρε νέα ισοπαλία εκτός

Νίκες για Πιερικό και Αχιλλέα Ναοκαισάρειας
To καθάρισε νωρίς ο Αιγινιακός

Την ήττα με σκορ 3-0 γνώρισε ο Δωτιέας Αγιάς, για τον 2ο Όμιλο της Γ’ Εθνικής, στο παιχνίδι που έγινε το απόγευμα της Τετάρτης, κόντρα στον Αιγινιακό.
Οι γηπεδούχοι, άνοιξαν από νωρίς το σκορ, όταν μόλις στο 9ο λεπτό, ο Γιατζιντζόγλου, εκτέλεσε ένα κόρνερ, βρήκε τον Γουέλκαμ και αυτός με κεφαλιά σημείωσε το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα, ο Γκούρτσας, βγήκε τετ-α-τετ με τον Παϊτέρη, τον οποίο και κέρδισε, κάνοντας το 2-0.
Το τελικό 3-0, διαμορφώθηκε από το πρώτο μέρος, όταν στο 40ο λεπτό, ο Γκούρτσας, μετά από μια φάση διαρκείας στην περιοχή του Δωτιέα, σκόραρε και δεύτερο τέρμα.
Αιγινιακός (Περικλής Αμανατίδης): Τόλιος, Αραμπατζής, Γιατζιντζόγλου (73’ Αχαλινόπουλος Λεων.), Δήμου, Ράτκο, Σαββίδης, Ζούρκος, Γούλεκαμ, Καρακατσάνης, Ντίντακ (78’ Αχαλινόπουλος Κ.), Γκούρτσας (55’ Δερμιτζόγλου).
Δωτιέας Αγιάς (Γιάννης Αλεξούλης): Παϊτέρης (40’ Μπαταβάνης, λ.τ.), Παππάς, Τσακάλι, Κόκας, Γούτος (46’ Σελήνης, λ.τ.), Ντακούλας, Μεζίνι, Ραμάι, Μπαλογιάννης, Τσιρογιάννης, Τσατσαλίδης (80’ Σούλι).

Θέσεις 10 - 17 Υποβιβασμός
* Η Νίκη Βόλου έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Π.Ε. Super League * Η Νίκη Βόλου έχει -2 βαθμούς με απόφαση της Π.Ε. ΕΠΟ * Ο Πιερικός έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Football League

«Κόλλησαν» στο Χ στη Φιλιππιάδα

Στο «Χ» έμειναν Εθνικός Φιλιππιάδας και Πύδνα Κίτρους, σε έναν… βαρύ αγωνιστικό χώρο και υπό συνεχή βροχή κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.
Με την ομάδα της Πύδνας Κίτρους να στέκεται πολύ καλά στο πρώτο μέρος, να έχει τις ευκαιρίες, προηγήθηκε στο 25′, αλλά ο Εθνικός αντέδρασε λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Ηλία Μαγκάκη να πραγματοποιεί αλλαγή στο 40′ και να περνά τον Λάππα στην κορυφή της επίθεσης, περνώντας στη θέση του τον Παπαβασιλείου, ο οποίος αντικατέστησε τον Παπαρούνα. Ο Λάππας μίλησε λίγο μετά, στο 44′ δικαιώνοντας τον προπονητή του και κάνοντας γκολ την πρώτη ουσιαστική απειλή των γηπεδούχων.
Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να έχουν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος και ειδικά μέχρι τα μισά του ημιχρόνου όπου και προηγήθηκαν. Στο 17′ ο Μπαντής απέκρουσε φάουλ, με την μπάλα να φτάνει στον Δήμα, ο οποίος έκανε ένα κακό σουτ, με αποτέλεσμα να μην κινδυνεύσει η εστία των γηπεδούχων. Στο 25′ και πάλι σε διπλή φάση, ο Κυπαρρίσης σούταρε, ο Μπαντής έδιωξε αρχικά, όμως η μπάλα έφτασε στον Μακράκη, ο οποίος πλάσαρε για το 0-1.
Ο Εθνικός είχε ένα σουτ με τον Παπαρούνα στο 31′ που κατέληξε άουτ, για να ξαναφτάσει κοντά στον γκολ η Πύδνα Κίτρους και πάλι με διπλή ευκαιρία, όταν ο Τσιούνης προσπάθησε να πλασάρει τον Μπαντή που απέκρουσε, η μπάλα έφτασε στον Κυπαρρίση που σούταρε, ευτυχώς όμως για τους γηπεδούχους η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.
Στο 44′ ο Λάππας που είχε περάσει στην κορυφή της επίθεσης μετά την αλλαγή του προπονητή του Εθνικού, βρέθηκε στην περιοχή μετά από σέντρα του Κολιάκη, πλασάροντας για την ισοφάριση και το 1-1.
Στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός ισορρόπησε το παιγνίδι και βγήκε μπροστά έχοντας κάποιες καλές στιγμές για να πάρει κεφάλι στο σκορ, όπως στο 63′ όταν ο Γήτας έκανε ένα πολύ καλό σουτ, όμως ο Ταταρίδης έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ. Στο 72′ σουτ του Κόμνου, εκπληκτική απόκρουση του Ταταρίδη και πάλι σε κόρνερ. Τελευταία καλή στιγμή του αγώνα στο 75′ όταν ο Κολιάκης σούταρε, όμως ο Ταταρίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
Τα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση, προσπαθώντας να πάρουν την νίκη για την οποία και ήρθαν στη Φιλιππιάδα, όμως η ομάδα του Εθνικού, έδειξε χαρακτήρα, δεν υπέπεσε στο παραμικρό λάθος με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει στο 1-1 του πρώτου ημιχρόνου μετά και το τελευταίο σφύριγμα του Μακρυπόδη.
Διαιτητής: Μακρυπόδης (Αχαΐας) Βοηθοί: Μεϊντάνας-Γκαβέρας (Αχαΐας)
Εθνικός Φιλιππιάδας (Ηλίας Μαγκάκης): Μπαντης, Χρηστόγιαννης, Διαμαντόπουλος, Κομνος, Μαλλατος, Λέντζος, Κολιάκης(90′ Γιαννούλης), Τσακανίκας, Παπαρούνας(40′ Παπαβασιλείου), Γήτας, Λάππας(55′ Σιδέρης λ.τρ.).
Πύδνα Κίτρους (Αποστόλης Στύλος): Ταταρίδης, Λαζαρίδης, Κόλα, Δημητρίου, Στούμπος, Πετρουζέλης(75′ Όττα), Σεχολαρι(56′ Παυλίδης-87’ Ραπτόπουλος), Δήμας, Τσιούνης, Κυπαρρίσης, Μακράκης.

Πηγή: sportime24

Το πάλεψε, αλλά… Πιερικός!

Το …πάλεψε, το κυνήγησε, όμως δεν μπόρεσε η Φαρκαδόνα να «κλέψει» αποτέλεσμα στην Κατερίνη στην 12η -εμβόλιμη- αγωνιστική του πρωταθλήματος
Το πάλεψε, το κυνήγησε, όμως δεν μπόρεσε η Φαρκαδόνα να «κλέψει» αποτέλεσμα στην Κατερίνη. Στο ραντεβού της 12ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου η ΑΕΦ είχε δύσκολη αποστολή και παρά την καλή της προσπάθεια, δεν πήρε βαθμό, γνώρισε την ήττα (2-1) από με τον Πιερικό κι έτσι έχασε μέσα σε τρεις ημέρες ό,τι καλό είχε κερδίσει στη μάχη με το Αιγίνιο…και φυσικά κατέβηκε πιο χαμηλά στην βαθμολογική κατάταξη του 2ου ομίλου.
Ο Πιερικός που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Καμπερίδη(αντί Ζαλίακ μετά την ήττα της Κυριακής), άνοιξε λογαριασμό στο 1ο λεπτό με το γκολ του Γεωργίου.
Ωστόσο η ΑΕΦ κατάφερε και ξαναμπήκε στο …κόλπο ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 73’με την προσπάθεια του Ρετζιλά, όμως οι γηπεδούχοι είχαν άμεση απάντηση
Δυο λεπτά μετά το 1-1 της ΑΕΦ πήραν και πάλι προβάδισμα με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γεωργίου και τελικά πήραν και τους βαθμούς της νίκης.
Πηγή: trikalaola

Διπλό ανάσα για Αχιλλέα

Έχουν γίνει συνήθεια τα άσχημα αποτελέσματα για τον Οπούντιο Μαρτίνου που δε βρίσκει λύσεις ακόμη και απέναντι σε ομάδες που παρουσιάζουν ανάλογα αγωνιστικά προβλήματα όπως ο φετινός Αχιλλέας Νεοκαισάρειας.
Σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι η ομάδα της Κατερίνης πήρε στο Μαρτίνο με σκορ 0-1, ένα υπερπολύτιμο τρίποντο αφήνοντας τους «πράσινους» για 12η αγωνιστική χωρίς νίκη και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.
Οι γηπεδούχοι δεν άρεσαν ούτε σήμερα ανεξάρτητα αν για ένα 20λεπτο έδειξαν πάθος και διάθεση όπως έκαναν πάντα ειδικά μέσα στο Μαρτίνο. Η δημιουργία φάσεων και ακόμη περισσότερο το σωστό τελείωμα αυτών παραμένει ως τη γενεσιουργό αιτία της φετινής κακής πορείας του Οπούντιου. Μία από τις καλύτερες και αποτελεσματικότερες επιθέσεις τα τελευταία 4 χρόνια, φέτος έχει «κατορθώσει» να είναι η χειρότερη της κατηγορίας!…
Πρέπει πάντως να σημειώσουμε ότι το Μαρτίνο φωνάζει για ένα πέναλτυ στο 74’ σε μαρκάρισμα του Κακκάβα στα όρια της περιοχής του Βασιλειάδη, ωστόσο και οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα για μια φάση που έγινε στην εκπνοή του πρώτου μέρους όπου ο Αθηναίος διαιτητής Καλογερόπουλος (Γιαννόπουλος – Μητρόπουλος) θα μπορούσε να δώσει παράβαση. Γενικά πάντως η διαιτησία στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και περισσότερο οι φωνές εστιάστηκαν για αποφάσεις των βοηθών σε φάσεις που δύσκολα μπορεί κανείς να πάρει θέση αν δε βρίκσεται στην ίδια ευθεία.
Φάσεις κ γκολ
4’: Φάουλ του Πέππα η μπάλα θα φύγει δίπλα από το παραθυράκι της εστίας του Βασιλειάδη
15’: Μπαλιά του Γκριτζάπη για τον Πέππα που έβγαινε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Αχιλλέα, ο τελευταίος όμως τον πρόλαβε όταν εκείνος άνοιξε το κοντρόλ και απομάκρυνε τον κίνδυνο.
26’ Φάση διαρκείας στα καρέ των γηπεδούχων με το σουτ του Τσαγκαλίδη να διώχνουν, ύστερα από κόντρες, πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί.
44’: Σέντρα του Παναγιωτίδη κεφαλιά του Κλιάνη, μετά από άστοχη έξοδο του Καρανάσου, η μπάλα θα φύγει μόλις πάνω από τα δοκάρια.
45’+: Ο Κατσιαμήτας θα πέσει μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Γκριτζάπη με τον διαιτητή να δείχνει συνέχεια στο παιχνίδι.
46’: Με την έναρξη της επανάληψης θα έχουμε μια ακόμη σέντρα από τον Παναγιωτίδη, η άμυνα δεν απομάκρυνε σωστά και ο Καρατζάογλου με σουτ στην κίνηση έπιασε ένα ασύλληπτο σουτ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.
74΄: Σέντρα του Νίκου Κωτσαλά ο Κακκάβας θα τσιμπήσει την μπάλα προ του Βασιλειάδη που θα τον ανατρέψει στα όρια της περιοχής του, ο κ. Καλογερόπουλος όμως δεν έδωσε ούτε φάουλ.
86’: Σέντρα Κουτσούμπα, κεφαλιά του προωθημένου Σπυριδάκη (συνηθισμένη εικόνα στα τελευταία λεπτά) η μπάλα άουτ.
91’: Προσπάθεια με το Ζαχαράκη, που είχε λύσεις, προτίμησε ν ασουτάρει και να στείλει την μπάλα στο εξωτερικό μέρος των διχτύων του Καρανάσου.
Οπούντιος Μαρτίνου (Ζαχαρόπουλος): Καρανάσος, Κουτσούμπας, Κωτσαλάς Γ., Σπυριδάκης, Τσέλλος, Γκριτζάπης, Κόκα, Πέππας, Πατασαρούχας (65’ Κωτσαλάς Ν.), Ζαχαρόπουλος (60’ Δημητρέλλης), Κακκάβας
Αχιλλέας Νεοκαισάρειας (Θεοδοσιάδης): Βασιλειάδης, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Σκέντος, Τασίδης, Καρατζάογλου, Παναγιωτίδης, Τσαγαράκης, Κλιάνης(54’ Ζαχαράκης), Νάκας (67’ Ποτουρίδης), Κατσιαμήτας (86’ Ηλιάδης)
Πηγή: efthia