Δευτέρα 9 Μαρτίου 2015

Πράγα 2015: Η ελληνική ομάδα στίβου τα πήγε περίφημα στο Ο2 Αρένα

Ταλέντο, δυναμισμό, σιγουριά, ατυχίες, χαρές και λύπες περιλάμβανε η 33η στάση του Ευρωπαικού Πρωταθλήματος της Πράγας, για τα ελληνικά χρώματα.

Η ελληνική αποστολή κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια και επέστρεψε στον πίνακα των μεταλλίων για πρώτη φορά από το 2007. Παράλληλα έδειξε πως διαθέτει αθλητές, που έχουν την ικανότητα να παραμείνουν στο προσκήνιο για αρκετά ακόμη χρόνια. Τόσο η Κατερίνα Στεφανίδη (25 ετών), όσο και ο Αντώνης Μάστορας (24 ετών) θα απασχολούν για πολλά ακόμη χρόνια το ελληνικό και ξένο κοινό. Από εκεί και πέρα η ελληνική ομάδα είδε δύο σπουδαίους αθλητές της, τον Λούη Τσάτουμα και τον Κώστα Φιλιππίδη να στέκονται για άκομη μια φορά στις πρώτες θέσεις των αγωνισμάτων τους και τον Κώστα Δουβαλίδη να βρίσκεται ανάμεσα στους κορυφαίους της Ευρώπης.

Η Νικόλ Κυρικαπούλου μπορεί να μην ανέβηκε στο βάθρο, όμως, η πέμπτη θέση στην Ευρώπη μόνο αμελητέα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί.

Στις λεπτομέρειες έχασε την πρόκριση του στον τελικό ο Κώστας Μπανιώυτης στο ύψος.Οι ατυχες στιγμές για την αποστολή δεν έλειψαν, καθώς Κοκλώνη και Στεργιούλης δεν πήγαν όσο καλά θα ήθελαν. Πολλές εμπειρίες, χρήσιμες για το μέλλον, απέσπασε η Ελισάβετ Πεσιρίδου, ενώ την προσπάθεια της έκανε και η Έλενα Φιλάνδρα.
Η χώρα μας κατέκτησε δύο μετάλλια και βρέθηκε στην 18η θέση του πίνακα των μεταλλίων και στην 12 στην βαθμολογία. Πλέον η χώρα μας μετράει 26 μετάλλια στην ιστορία της διοργάνωσης.