Πέμπτη 19 Απριλίου 2018

Έχασε 3-0 σετ από τον Εθνικό η Νίκη Αιγινίου και πάει σε αγώνα δίχως αύριο με τον ΠΑΟ στο Αιγίνιο...

O Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0 τη Νίκη Αιγινίου και εξασφάλισε την παραμονή!

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-0 σετ τη Νίκη Αιγινίου και με 7 βαθμούς στην ειδική βαθμολογία (έναντι 4 της Νίκης και 3 του Παναθηναϊκού) εξασφάλισε την παραμονή της στην Volley League Πάμε Στοίχημα καθώς σε περίπτωση ισοβαθμίας με την ομάδα του Αιγινίου έχει πλεονέκτημα. Η δεύτερη θέση παραμονής όπως και η τελική κατάταξη θα κριθεί στα δύο ματς των πλέι άουτ που απομένουν και συγκεκριμένα από τους αγώνες Νίκη Αιγινίου - Παναθηναϊκός και Παναθηναϊκός - Εθνικός Αλεξανδρούπολης.

Ο Εθνικός είχε υπεροχή στην επίθεση με 61% έναντι 38% της Νίκης και είχε προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Η Νίκη Αιγινίου στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της στον τελευταίο αγώνα στην έδρα της όπου θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Αιγινίου με τρίποντο εξασφαλίζει την παραμονή της ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα του αγώνα Παναθηναϊκός - Εθνικός, ενώ ο Παναθηναϊκός έχει στόχο να πάρει τέσσερις βαθμούς στους δύο αγώνες που έχει για να προσπεράσει τη Νίκη κυριολεκτικά πάνω στο νήμα. Εάν υπάρξει ισοβαθμία θα μετρήσει το σκορ στους μεταξύ τους αγώνες.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε 17-11 αλλά η Νίκη με το σερβίς του Παπαδόπουλου, επιθέσεις του ιδίου και του Στρούγκαρ απάντησε με σερί 6-0 και μείωσε 17-16.Ο Βελίτσκοβιτς έκανε το 18-16, το +2 διατηρήθηκε και ο Βελίτσκοβιτς με έναν άσσο και μία επίθεση έκανε το 24-20. Μείωσε ο Παπαδόπουλος 24-21 και ο Ριζόπουλος έκλεισε το σετ 25-21.

Στο 2ο σετ η Νίκη πέρασε μπροστά 6-3 αλλά ο Εθνικός ισοφάρισε 10-10. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Δύο άσσοι του Κασαμπαλή έκαναν την διαφορά. Ο Εθνικός και με το χαμένο σερβίς του Παπαδόπουλου ξέφυγε 23-20. Ο Στρούγκαρ μείωσε 23-21 αλλά Μεχία και Βελίτσκοβιτς έκλεισαν το σετ 25-21 και έκαναν το 2-0 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ. Οι δύο ομάδες έφτασαν πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Νωρίτερα ο Χριστόφας είχε δώσει αέρα τριών πόντων 20-17 αλλά Παπαδόπουλος και το λάθος των γηπεδούχων έφεραν το ματς και πάλι στα ίσια. Με επιθέσεις των Μεχία, Βελίτσκοβιτς ο Εθνικός πήρε το σετ 25-23 και έκανε το 3-0 που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους ακρίτες.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης.
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-19, 25-22
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 25-21
3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-18, 25-23

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και της Νίκης Αιγινίου προήλθαν: 6 άσσοι, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-21, 25-23) σε 90΄.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 8π. (8/20επ.), Κασαμπαλής 6 (1/3, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Βελίτσκοβιτς 16 (15/22, 1 άσσος, 58%υπ., 38%αρ.), Μέχια 13 (8/11, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστόφας 13 (8/10, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 8 (6/10, 2 μπλοκ, 86%υπ., 57%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 76%υπ., 40%αρ.).

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Οικονομίδης): Δημητριάδης 5π. (4/5επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 11 (8/23, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 60%υπ., 27%αρ.), Ντίνας 4 (3/5, 1 μπλοκ), Κιχάδα 2 (2/6), Στρούγκαρ 11 (8/26, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 7 (4/12, 3 άσσοι, 50%υπ., 38%αρ.) / Ραΐκοβιτς λ. (47%υπ., 35%αρ.), Παπαλεξίου, Μήλης, Ρεμπούτσιας.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Η Νίκη είναι πολύ καλή ομάδα αλλά καταφέραμε να τους αναλύσουμε σωστά. Τους παίξαμε καλά σε δύο αγώνες. Μπράβο στα παιδιά για τη νίκη και την παραμονή στην κατηγορία. Εκαναν τεράστια προσπάθεια όλη τη χρονιά. Εχουμε ακόμα ένα ματς και δεν θέλω να το αφήσουμε. Ηταν μία πρωτόγνωρη χρονιά για όλους μας. Ας διασκεδάσουμε απόψε και από αύριο πρέπει να πούμε ορισμένες αλήθειες για το τι έγινε και το τι έφταιξε. Μετά πρέπει να πέσουν προτάσεις στο τραπέζι ώστε να μην ξαναπεράσει ο Εθνικός αυτά που πέρασε εφέτος. Οι όποιες αποφάσεις πρέπει να παρθούν νωρίς για τι καλό της ομάδας».

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Γιώργος Οικονομίδης δήλωσε: «Χωρίς να πιάσουμε καλή απόδοση είχαμε άπειρες ευκαιρίες που δεν εκμεταλευτήκαμε. Εγιναν πολλά λάθη στον αγώνα αλλά τα δικά μας ήταν σε πιο κρίσιμα σημεία. Εμείς δεν εκμεταλευτήκαμε τις κόντρες στην επίθεση και αυτό μας κόστισε. Τα πραγματα ήταν και είναι ξεκάθαρα. Πάμε για νίκη με 3-0 ή 3-1 με τον Παναθηναϊκό αλλιώς θα πάει μακριά η βαλίτσα και η κατάσταση θα ξεφύγει από τα χέρια μας. Εχουμε στα χέρια μας μία ακόμα ευκαιρία και ελπίζω να την αξιοποιήσουμε».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OUT (9-11 θέσεις):

1η αγωνιστική: Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου - ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-3 (25-23, 23-25, 23-25, 18-25)

2η Αγωνιστική: Τετάρτη 11 Απριλίου, 20.30:  Παναθηναϊκός – Νίκη Αιγινίου 2-3 (25-22, 25-20, 20-25, 23-25, 11-15)

3η Αγωνιστική: Κυριακή 15 Απριλίου, 17.00: Εθνικός Αλεξ. - Παναθηναϊκός 2-3 (22-25, 25-23, 25-14, 20-25, 07-15)

4η Αγωνιστική: Τετάρτη 18 Απριλίου, 19.00: Εθνικός Αλεξ. – Νίκη Αιγινίου 3-0 (25-22, 25-21, 25-23)

5η Αγωνιστική: Πέμπτη 26 Απριλίου Νίκη Αιγινίου - Παναθηναϊκός

6η Αγωνιστική: Δευτέρα 30 Απριλίου Παναθηναϊκός – Εθνικός Αλ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ PLAY OUT (9-11 θέσεις)