Δευτέρα 15 Μαΐου 2017

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΓΣ Ερμής Αγιάς 86-80

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 86-80 του Ερμή Αγιάς στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 29η
αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β’ Εθνικής Κατηγορίας.

Ο Πιερικός με αυτήν τη νίκη εξασφάλισε με μαθηματικά την παραμονή του στην Β’ Εθνική Κατηγορία καθώς πλέον απέχει δύο νίκες από τη ζώνη του υποβιβασμού, μόλις μία αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της αγωνιστικής σεζόν.
Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Ερμή Αγιάς στην συνέχεια να αποκτά ένα προβάδισμα το οποίο έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (15-26), 2’ 43” πριν το τέλος περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με 19-30.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος κατάφερε να περιορίσει τον Ερμή Αγιάς, παίζοντας αποτελεσματική άμυνα, γεγονός που όχι μόνο τον βοήθησε να μειώσει τη διαφορά, αλλά 1’ 25” πριν τη λήξη του ημιχρόνου πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 39-37 και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 41-39.
Η εικόνα του τρίτου δεκαλέπτου ήταν ανάλογη με αυτή του πρώτου, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο μισό, και ο Ερμής Αγιάς κατάφερε να ξεφύγει με επτά (50-57), 3’ 17” πριν την ολοκλήρωσή του, με την ομάδα της Κατερίνης να απαντά μειώνοντας σε 57-59.
Αμφίρροπο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Πιερικό Αρχέλαο να καταφέρνει στις λεπτομέρειες να πάρει τη νίκη με 86-80.
Διαιτητές: Σιμιτόπουλος – Τζήμα.
Δεκάλεπτα: 19-30, 41-39, 57-59, 86-80.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Πολυχρόνης, Τζιοβάρας, Γκοντόπουλος 18 (4), Καλτσουνάς, Γκογκίδης 18 (4), Καραγκιολίδης 23 (1), Χανέλλι, Τοπούζης 11, Κωνσταντινίδης, Τσιρογιάννης 12 (2), Μπόζογλου, Παπαμιχαήλ 4.
ΓΣ Ερμής Αγιάς (Γιάσαρης): Τσιάμπαλης, Γκανέτσας, Μηλιώνης, Χαλκιάς 10 (2), Κόμματος 24 (6), Περοττής 19, Τριανταφύλλου 18 (3), Βαβάτσικος 3 (1), Φαρμάκης Α., Γούλας 4, Αγαπίου 2, Φαρμάκης.