Πέμπτη 23 Φεβρουαρίου 2017

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς - ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 40-43

Ο ΠΙερικός Αρχέλαος επικράτησε με 40-43 του Απόλλωνα Καλαμαριάς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Καλαμαριάς, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.
Τα κορίτσια της Τασούλας Τσιρογιάννη πέτυχαν μία ιστορική νίκη στην παρθενική τους χρονιά στην Α2, επί ενός ιστορικού Συλλόγου πραγματοποιώντας μια εξαιρετική και ψυχωμένη εμφάνιση, σε έναν αγώνα όπου η ομάδα της Κατερίνης είχε το προβάδισμα για περισσότερα από τριάντα δύο λεπτά.
Ο Πιερικός Αρχέλαος πήρε από τα πρώτα δευτερόλεπτα το προβάδισμα και πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (0-4) με την συμπλήρωση ενός λεπτού αγώνα και έξι (4-10) 4' 27" πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.Ο Απόλλωνας Καλαμαριάς σημείωσε πέντε αναπάντητους πόντους μειώνοντας στον ένα (9-10) 3' 36" πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε την ομάδα της Κατερίνης να είναι μπροστά στο σκορ με 11-17.
Ισορροπημένο ήταν το πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να παραμένει σε σταθερά επίπεδα, με τον Πιερικό Αρχέλαο να είναι καλύτερο στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και να προηγείται με 19-27, ενώ προηγουμένως η διαφορά είχε φτάσει και σε διψήφιο επίπεδο (15-25, 4' 09" πρι το τέλος).
Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη και του τρίτου δεκαλέπτου, με τη φιλοξενούμενη να ελέγχει τη διαφορά, αλλά την ομάδα της Καλαμαριάς να σημειώνει πέντε πόντους στα τελευταία 9" της περιόδου και να μειώνει σε 30-35.
Ο Απόλλωνας επιχείρησε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο και όλα έδειχναν ότι καταφέρει, καθώς ο Πιερικός Αρχέλαος αδυνατούσε να σκοράρει και έδωσε την ευκαιρία στη γηπεδούχο να προσπεράσει με 38-35, 5' 41" πριν το τέλος. Με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, τα κορίτσια της κατερινιώτικης ομάδας κατάφεραν να ξαναπάρουν τα ηνία του αγώνα, δέχθηκαν τους τελευταίους τους πόντους 4' 23" πριν τη λήξη και κατάφεραν να ανατρέψουν το 40-37 και να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 40-43.
Διαιτητές: Λελούδας - Γεωργούλης
Δεκάλεπτα: 11-17, 19-27, 30-35, 40-43.
ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς (Γκογκάκης): Ιγγλέζου, 12 (2), Στάμπη 2, Παλάνη, Καλαντίδου 6, Ακσεχέρογλου 4, Σολωμού 6, Φλώρου, Καϊμακτσή 10, Γραμματικού.
ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Τσιρογιάννη): Διονυσίδου Κωνσταντινίδου, Πουρσανίδου 3, Λεκάι, Ζουγκουρίδου 2, Φλώρου 12, Γκοτζαμάνη 11, Παπανικολάου, Μπαγκλαρίδου, Κωτούλα 13 (1), Δημητριάδου 2.