Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2015

ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΟΣ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ. ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΙΤΡΟΣ ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΗΣ ΠΙΕΡΙΑΣ

Ένας πολύ καλός και αποφασιστικός στο β μέρος Αιγινιακός, κατάφερε να ανατρέψει το 0-1 του
μέτριου Α ημιχρόνου και με τρία όμορφα γκολ πήρε μια δίκαιη και καθαρή νίκη επί του πρωτοπόρου του ομίλου ΑΕ Καραϊσκάκης.

Τα γκολ του αγώνα πέτυχαν οι Γκούρτσας(57'), Γουέλκαμ(72') και Κουτσοσπύρος(85') για τον Αιγινιακό όλα στο β ημίχρονο, ενώ για την ΑΕ Καραϊσκάκης το γκολ πέτυχε ο Γυφτοκώστας(18') στο Α ημίχρονο

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ Τόλιος, Αραμπατζής, Λιόλιος, Ράτκο, Δήμου, Σαββίδης, Καρακατσάνης(70′ Κουτσοσπύρος), Ζούρκος, Γκούρτζας(76′ Δερμιτζόγλου), Ντεβέσα(85′ Πασαλίδης), Γουέλκαμ.
ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ Ραχιώτης, Παπανίκου, Λάμπρου, Τσιμογιάννης, Χούσος, Κόλινς, Γυφτοκώστας(75′ Καβαλάρης), Αβραμίδης, Ευαγγέλου, Μπουσινάκης, Καπετάνος(65′ Βασιλίεβιτς).

Πλέον η ομάδα του Αιγινίου πλησίασε στους δύο πόντους την κορυφή και μπαίνει γερά στη μάχη της διεκδίκησης της πρώτης θέσης που οδηγεί στη Β Εθνική κατηγορία. Υπάρχει όμως ακόμη πολύς δρόμος και η συνέχεια δεν είναι για κανέναν εύκολη.

P
«Τετραπέρατος» Πιερικός!
Εντυπωσιακός ήταν ο Πιερικός ο οποίος συνέτριψε με 4­1 το Ρήγα Φεραίο στην Κατερίνη, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ” Εθνικής, στη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδι με το Γιώργο Καμπερίδη στον πάγκο.
Οι Κατερινιώτες ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί μεσοεπιθετικά και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 8′ με φάουλ του Κουρούπη. Ο Κωνσταντίνου στο 24′ με κεφαλιά ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας ενώ το 3­0 έγινε στο 34′ μετον Μ. Παπαδόπουλο να ολοκληρώνει εύστοχα ομαδικό συνδυασμό.
Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με πέναλτι του Σπαθή στο 39′ (υπέπεσε ο Ανδρέου ο οποίος αποβλήθηκε και ο Πιερικός συνέχισε με 10 παίκτες) όμως ο Καράμπελας στο 51′ «σφράγισε» τη νίκη της πιερικής ομάδας διαμορφώνοντας το τελικό 4­1.
Οι συνθέσεις των ομάδων:
Πιερικός (Γιώργος Καμπερίδης): Φιρινίδης, Κουρούπης, Παπουτσογιαννόπουλος, Ιορδανίδης, Γιαλαμίδης (λ.τ. 25’Ανδρέου), Κωνσταντίνου, Πέεφ, Καράμπελας, Γεωργίου (79′ Δαδάκος), Μ. Παπαδόπουλος (68′ Τροΐρης), Τσιώλης.
Ρήγας Φεραίος (Λάκης Μπακάλης): Κεφαλάς, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Σπάθης, Γκάγκας, Γούτσιος, Σέττος,Γεωργατζής, Κορέτα, Ζενούνι, Γκίκα.

17Φωκικός130498244
* Η Νίκη Βόλου έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Π.Ε. Super League * Η Νίκη Βόλου έχει -2 βαθμούς με απόφαση της Π.Ε. ΕΠΟ * Ο Πιερικός έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Football League

1ος όμιλος – 14η αγωνιστική
Απόλλων Καλαμαριάς-Απόλλων Κρύας Βρύσης 1-0 ΤΕΛΙΚΟ
Δόξα Δράμας-Έβρος Σουφλίου 4-2 ΤΕΛΙΚΟ
Νέστος Χρυσούπολης-Κοζάνη 2-0 ΤΕΛΙΚΟ
ΑΠΕ Λαγκαδά-FC Σερρών Διεκόπη στο 60′ και ενώ το σκορ ήταν 1-0 υπέρ των γηπεδούχων λόγω ομίχλης!
Βυζάντιο Κοκκινοχώματος-Άρης 0-1 ΤΕΛΙΚΟ (14:00)
Εθνικός Αγιονερίου-Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-0 ΤΕΛΙΚΟ
Καμπανιακός-Καβάλα 0-0 ΤΕΛΙΚΟ
Εορδαϊκός-Ηρακλής Αμπελοκήπων 2-1 ΤΕΛΙΚΟ
Ρεπο: Θύελλα Φιλώτα