Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2014

ΑΡΙΔΑΙΑ - ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ 82-64

Για άλλο έναν αγώνα η ομάδα του Φάνη Τσαϊτουρίδη δεν κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη απέναντι στην πειθαρχημένη ομάδα της Αριδαίας. Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν πλήρως τον αγώνα και να χτίζουν μια διαφορά ασφαλείας. Η μόνη αξιόπιστη λύση για τους Κατερινιώτες, μέχρι εκείνη το σημείο, ο Κωστόπουλος, τραυματίζεται στο πόδι και αποχωρεί. Το μοτίβο με τους παίκτες της Αριδαίας να διερύνουν τη διαφορά στο σκορ, συνεχίστηκε και στο β' δεκάπλεπτο κλείνοντας το ημίχρονο με 45-24! Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Κατερινιώτες έκαναν μια προσπάθεια για την υπέρβαση. Γύρισαν σε άμυνα ζώνης, πίεσαν ψηλά, έβγαλαν αιφνιδιασμούς και μείωσαν στους 9 πόντους ξεμένοντας όμως, από δυνάμεις.
Αξιοσημείωτο στο παιχνίδι ήταν οι πολλές βολές που εκτέλεσαν οι δυο ομάδες.
Στο επόμενο παιχνίδι ο Βατανιακός θα υποδεχτεί την Αλεξάνδρεια.
Τα δεκάλεπτα: 13-16, 17-11,15-21, 19-24.
ΦΟΑ ΑΡΙΔΑΙΑ (ΒΑΤΣΗΣ): Κανονίδης, Αβραμίδης10(2), Ταρασίδης 4, Τοπαλίδης 22, Κανονίδης, Μπεγλόπουλος 12, Παπαβραάμ 10(2), Αθανασιάδης 11, Γκαλίτισιος 2, Αλεξανδρόπουλος 4, Αμπάρης 7.

ΒΑΤΑΝΙΑΚΟΣ (ΤΣΑΪΤΟΥΡΙΔΗΣ):Κοτσιμπέλης 8, Βασιλειάδης 3, Φαρμάκης 4, Μαχαιρίδης, Πόσιος 8,  Φελεκίδης 9(1), Βουτσακόπουλος 9,  Αναγνώστου 7(1), Τζήμας 4, Κωστόπουλος 6, Ακερμανίδης 6.